Enter your keyword

Granit İmalatı

GRANİT NEDİR?

Açık renkli volkanik bir taş olan granitin tane büyüklüğü gözle görülebilir düzeydedir. Magmanın yüzey altında yavaş yavaş soğumasıyla meydana gelmiştir.

Granitin yapısında temel olarak kuvars ve felispat bulunmaktadır. Bunların yanında az miktarda mika, amfiboller ve diğer mineraller bulunmaktadır. Bu mineral bileşimi granite kırmızı, pembe, gri ve beyaz renk verirken koyu olan tane yapısınında görülebilir olmasına imkan vermektedir.

GRANİT RENK KARTELASI

GRANİT NERELERDE KULLANILIR

Granite en çok bilinen volkanik kayadır. Bunun sebebi günlük hayatımızda bir çok yerde karşımaıza çıkmasıdır. Örnek olarak tezgah üstleri, döşeme kaplamaları, kaldırım taşları, merdivenler ve anıtlar granitin kullanım alanı olarak gösterilebilir.

Granite dünya üzerinde bir çok doğa güzelliğinde de kendini göstermektedir. Georgia’daki Stone Mountain Parkı, Kaliforniyadaki Yosemite vadisi, Güney Dakotadaki Rushmore dağı, New Hampshire daki Beyaz Dağ doğal granitin doğal örnekleridir.

Granitin görece yüksek fiyatı inşaatlarda ana yapı malzemesi olarak kullanılmasına izin vermemekle birlikte granitin parlaklığıyla ve asaletiyle getirdiği prestijden vazgeçilememektedir. Aşınmaya karşı dayanıklı oluşu, ağırlık kaldırabilme özelliği, hava koşullarına dayanıklılığı ile granite günlük yaşantımızda karşımıza çıkmaya devam etmektedir.